Zona genijalnosti

…je spoj naše strasti (talenta, dara, darovitosti) s našom svrhom.

Ultimativna zona genijalnosti kompenzira se različitim valutama: (idealno) materijalnom, ali i, ne manje važnom, valutom unutarnjeg zadovoljstva i ispunjenja.

Pretpostavljate, danas ćemo o talentima, darovima, zanimanjima i hobijima, odnosno našoj zoni genijalnosti. Koju svi imamo, ali rijetki ju znaju pronaći.

Pa krenimo redom.

Svrha je razlog zbog kojeg smo na zemlji, točnije naša misija ili poslanje. Svrha se možda više dotiče duhovne sfere, ali to ju ne čini manje opipljivom, jednom kada se izrealizira.

Problem u percepciji svrhe je što se često smatra da bi ona morala biti sveta, nadrealna ili specijalna da bi se računala. Primjerice, moraš biti filantrop ili humanitarac, spašavati živote ili mijenjati svijet. To jest svrha, ali nije jedina. Svrha je bilo koji čin kojim smo ostavili stvari boljima nego što smo ih našli. I tome trebamo težiti u svemu što radimo.

S druge strane jednadžbe zone genijalnosti  postoji problem i u percepciji strasti

većina smatra da je strast, odnosno talent samo jedan i velik. Kao i to da se on materijalizira sam od sebe, samo zato što je eto tu. Pa ako odmalena nemamo glas kao Mariah Carey, darovitost Mozarta ili dribling Luke Modrića, onda nemamo ništa.

Prava istina je da strasti, odnosno talenata možeš imati više i možeš ih otkrivati cijeli život. Dapače, da bi se određeni talenti ispoljili i zasjali u punom sjaju potrebna je i određena zrelost.

Kako se to onda otkriva, ta strast i taj talent ako ni ne znaš da ga imaš?

Tako da isprobavaš različite stvari.

I posebnu pažnju obratiš na one s kojima goriš iznutra. U pozitivnom smislu. Strasti se ne moraju ticati nužno monetizacije, iako je idealno kada se to dvoje spoji, odnosno kada od svojih talenata možeš lijepo živjeti.

Neke od mojih najvažnijih strasti koje sam kroz život pronašla su pisanje, digitalni marketing, kreativnost. Među najveću strast ubrajam i brigu za obitelj. Tako je, i za to treba talenta.

Istražujući dalje svoje strasti nedavno sam “otkrila” i grafički dizajn.

Premda s novorođenčetom, uz podršku svog supruga, odlučila  sam upisati Algebrinu školu za grafičkog dizajnera.

Kako sam otkrila tu novu strast?

Kroz pisanje prezentiram određenu temu (ili često cijeli brend) kroz riječi. U jednom trenutku zaintrigiralo me kako bi izgledao proces prezentiranja nečega u vizualnoj dimenziji. U glavi često imam sliku, koju spontano stvorim, ali imam i jedan “problem”:

najveći sam antitalent za crtanje i skiciranje kojeg možete zamisliti. Crtam ko mačka zadnjom šapom. Da se mace ne uvrijede 🙂

I upravo to je bilo prvo pitanje koje sam na prvom predavanju postavila predavaču, ostvarenom ekspertu za grafički dizajn:

“Koliko je talent za crtanje i općenito skiciranje važan da bi netko mogao biti uspješan grafički dizajner?”

Odgovor kojeg sam dobila bio je neočekivan, ali u isto vrijeme toliko dobar da me zapravo i motivirao da pišem ovoj temi. A rekao je sljedeće:

“Talent nije ništa drugo, doli naš afinitet prema nečemu. Što ti je veći afinitet prema određenoj stvari, uložit ćeš više energije. Veći ulog energije omogućiti će ti da se više orijentiraš na detalje te iste stvari, a ono što nas čini uspješnima na bilo kojem području je upravo to: ekspertiza na detaljima.”

“Aha, lijepo. Ma mislila sam da trebam imati neki faktor x, neku prirodnu nadarenost ili nešto.” – odgovorila sam.

Faktor x kojeg tražiš je samo razina energije više. Dakle, nije do talenta, koliko je do tebe.” – zaključio je.

A ja zaključujem ovaj blog željom da otkrivate svoje talente dokle god živite. Da isprobavate razne stvari i vidite koje vas vesele. A potom im dodijelite faktor x, odnosno osigurajte za početak samo razinu energije više. Pa ćete vidjeti koliko će vam se isplatiti.

U valuti sreće i ispunjenosti – garantiram da hoće, a u valuti novca? Ako budete dovoljno uporni i radoznali da se, kako reče predavač, posvetite tome do najsitnijeg detalja.

close

Prati objave putem maila!

Unesi e-mail adresu i primaj obavijesti o novim postovima!

Ne volimo spam! Perca čuvaju tvoju privatnost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *